Połączenie STinG -> LinuxCoraz więcej osób posiada w domu oprócz komputera Atari inny komputer np. PC. Niejednokrotnie chciało by się połączyć te dwie platformy w jakąś sieć. Można to wykonać na wiele sposobów. Jeden z nich został już wcześniej opisany (połączenie Linux <-> Mint). W tym opisie postaram się wyjaśnić jak dokonać połączenie z aplikacji STinG do np. komputera PC na którym działa system Linux.

Co nam będzie potrzebne:

PC - zainstalowany i wpełni działający system Linux np. Red Hat,
Atari - zainstalowany pakiet STinG,
kabel nullmodem'owy.


Konfiguracja na Linux'ie

Aby móc dokonać jakiegokolwieg połączenia PPP musimy mieć zainstalowany pakiet PPP i możliwość uruchomienia demona PPPD. Musimy posiadać także możliwość edycji plików w katalogu /etc Linux'a, a to o ile mi wiadomo można wykonać tylko z konta o prawach root'a.
Konfigurację rozpoczynamy od edycji pliku /etc/ppp/options. Jeśli go nie ma, to należy go stworzyć np. po przez napisanie pico options. Po otwarciu pliku dokonyjemy odpowiedniego wpisu:

/dev/ttyS0        # COM1 w PC (dla COM2 będzie /dev/ttyS1)
38400           # prędkość portu (proponuję zacząć od 19200)
192.0.1.2:192.0.1.3    # adres IP komputera lokalnego:adres 
             # IP zdalnego komputera 
mtu 1500         # max wielkość bloku wysyłanego
mru 1500         # max wielkość bloku odbieranego
passive          # ustawienie pppd w tryb 
             # pasywny (odbierania wywołania)
Jeśli posiadamy komputera Atari z przerobionym RS'em lub Falcona albo TT, z zainstalowanym pakietem HSMODEM lub pokrewnym prędkość portu w powyższym skrypcie można ustawić max na wartość 115200, chociaż na początku testy proponuję rozpocząć od predkości 19200.


Konfiguracja Atari

Konfigurację rozpoczynamy od zainstalowania pakietu STinG. Po zainstalowaniu i załadowaniu CPX'ów rozpoczynamy "prawdziwą" konfigurację.


Tak to powinno wyglądać dla Falcona. W komputerach ST będzie port Modem zamiast Modem 2. W falconie lub TT można ustawić wyższą prędkość max do 115200. Nazeży uważać na to, aby na obu komputerach prędkości portów była taka sama.

Następnie odpalamy jakiś edytor np. QED i otwieramy plik c:\sting\route.tab. Jest to tablica routingu i wygląda ona mniej więcej tak
0.0.0.0  0.0.0.0  YOURPORT  0.0.0.0
W miejsce wpisu YOURPORT musimy wpisać nazwę naszego portu taką, jaką mamy ustawioną w CPX'sie Serial np. MODEM 2. Tak zmodyfikowaną tablicę zapisujemy. Ogolnie mówi ona o tym, że każde zapytanie które wyjdzie z jakiegs klienta internetowego, które nie jest zapytaniem do wlasnego hosta, będzie kierowane na port MODEM 2. Jest to tzw. routing domyślny.

Następnie konfigurujemy CPX'a STinG Port Setup.
Wygląda ona następująco:


To co należy ustawić, to zaznaczyć Serial Point to Point Link na Active, ustawić adres IP taki jaki przypisaliśmy dla naszego komputera w skrypcie linuxowym np. jeśli było tam napisane 192.0.1.2:192.0.1.3 to w STinG'u wpisujemy 192.0.1.3. Ostatnią rzeczą, którą musimy ustawić to wartość MTU na 1500.
Na zakładce General musimy odznaczyć, aby nie używał kompresji Van Jacobsen'a. Powinno wygladać to tak:I to jest cała konfiguracja. Dajemy Save i wychodzimy z CPX'a.

Nawiązywanie połączenia PPP

Aby nawiązać połączenie PPP musimy wykonać następujące czynności:
 1. uruchomić PC'ta z Linux'em,
 2. uruchomić Atari z obsługą STinG'a,
 3. poczekać aż wszystko się załaduje,
 4. następnie wystartować demona ppp wpisując pppd &
Aby sprawdzić czy połączeni jest nawiązane pozna odpalić Dialera i jeśli jest połączenie nawiązane to okno Dialera będzie wyglądać mniej więcej tak:


Aby się upewnić o poprawności nawiązanego połącznia można wykonać następujące próby:
 1. puścić pinga na komputer z drugiej strony (tyczy sie to Linuxa jak i Atari),
 2. na Llinux'ie można sprawdzić czy podniesiony został interface PPP komenda ifconfig,
 3. spróbować nawiązać sesję telnetową z Atari do Linux'a.
Jeśli wszystkie próby przejdą pomyślnie to zanczy, że nasze połączeni działa poprawnie.

Życzę udanych połączeń
          Monsoft

Strona główna